ارائه دهنده خدمات کشت، اصلاح و بهسازی اراضی کشاورزی
ایران، خوزستان، خرمشهر
09359315457

از دیگر خدمات این شرکت تامین نهال انواع گونه گیاهان زینتی و درختان مثمر و غیرمثر همچنین خاک نباتی شیرین و کودهای حیوانی و شیمیایی با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب می باشد.

این شرکت همچنین فروش پاجوش و نهال بافتی انوع خرما از قبیل برحی، استعمران، مجول، بریم، زاهدی، پیارم، دیری، گنطار و غیره را از باغات خوزستان با حداکثر کیفیت و گیرایی در دستور کار خدمات خود دارد. بطور کلی جهت تکثیر نخل از دو روش کشت پاجوش و کشت بافتی استفاده می گردد؛ با این حال می توان نخل بارور را نیز منتقل و در مکان دیگری کشت کرد.

نهال پاجوش

در کنار هر نخل خرما پاجوش هايي رشد می کند كه از لحاظ محصول و کیفیت کاملا شبیه نخل مادر میباشند و می توان از آنها جهت تكثير استفاده کرد. این روش ارزان و متداول ترين شيوه تکثیر در ايران است که معمولا بعد از گذشت حداکثر سه سال پس از کاشت به محصول دهی می رسد.

نهال بافتی

نهال های بافتی در محیط آزمایشگاهی و از فن آوری کشت بافت  Direct Somatic Embryogenesis برای تکثیر نهال خرما استفاده می شود که معمولا پس گذشت حدود 5 سال پس از کاشت به محصول دهی می رسند. از مزایای این روش می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • امکان تولید انبوه نهال وجود دارد.
  • واریته های کمیاب خرما را می توان در مقیاس وسیع تولید نمود.
  • تکثیر نخل خرما به روش کشت بافت را می توان در هرزمان و هر فصل انجام داد بنابراین تحت تأثیر شرایط فصلی قرار ندارد.
  • نهالهای کشت بافت دارای سیستم ریشه توسعه یافته هستند بنابراین درصد بقاء آنها در مزرعه بالاتر از ۹۰ درصد است .
  • خطر انتشار آفات و بیماریهای نخل از یک منطقه به منطقه دیگر یا از یک کشور به کشور دیگر وجود ندارد و یا بسیار کم است.

 

نخل بارور

علاوه بر موارد ذکر شده در خصوص تکثیر نهال، می توان از نخل بارور نیز استفاده کرد.در این روش نخل بالغ با ریشه از درون خاک خارج و در محل جدید کشت می گردد.

img_divider